İnsan saçından daha ince olan tel üzerindeki kaplamayı nasıl kontrol edersiniz? Bu, sarım teli, mıknatıs teli veya ince tel olarak bilinen 30 - 300 mikron çapında tel üreticileri tarafından karşılaşılan zorluktur. Bu teller, elektrikli motorlardaki, transformatörlerdeki ve ev aletlerinde, arabalarda ve diğer elektrikli cihazlarda ihtiyaç duyulan elektrik bobinlerinde anahtar bileşenlerdir.

Viskozite kontrolü, emaye kalitesi için kritiktir

Emaye kaplama, telin dielektrik yalıtım özelliklerini kontrol eder ve tel kalitesi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Mine sıvısının viskozitesi, sıvıdaki kaplama katı miktarının doğrudan bir ölçümüdür. İşlem sırasında kaplama viskozitesini kontrol ederek, tel üreticileri tel üzerindeki yalıtımın tek biçimliliğini kontrol edebilir.

Geçmişte, birçok üretici viskozitenin görsel olarak izlenmesine güveniyordu. Çok ince bir kaplamaya sahip olmamak için, mühendisler kaplamanın gerekenden daha kalın olmasına neden olacak ve böylece kaplama sıvısının boşa harcanması ve performansı azaltan daha az esnek tel oluşması beklenmektedir. Cambridge Viscosity'nin salınımlı pistonlu viskometre teknolojisi, üreticilerin bir dizi sıcaklık değişiminde kaplama kalınlığını gerçek zamanlı olarak daha hassas bir şekilde kontrol etmelerini sağlar.

Sıcaklık Kompanzasyonlu Viskozite (TCV), sıcaklığı kullanıcı tarafından seçilen referansta olsaydı, proses akışkanının sahip olacağı viskozitenin matematiksel bir temsilidir. TCV, tel üreticilerinin viskoziteyi sıcaklık akıntılarında etkili olmaksızın izlemelerine izin verir. Viskozimetre sıcaklık değişikliklerini otomatik olarak ayarlarken, üreticilerin oldukça değişken bir süreçte endişelenmeleri gereken daha az değişken vardır. Üretici, bu faktörü sabit tutarak, kaplama kalınlığının değiştirilmesi veya teli kaplama banyosundan geçirdikleri hız gibi işlemlerinde kolayca ince ayar yapabilir.

İki tel üreticisi tecrübesi

Önde gelen bir Kuzey Amerika ince tel üreticisi, emaye viskozite sıcaklıklarını kontrol etmeye çalıştı. Her ne kadar sıcaklık kontrolü titizlikle takip edilse de, hedef viskozite spesifikasyonlarını muhafaza etmedeki zorluklar, şırınga örnekleme yöntemlerinde sürekli bir başarısızlık olduğunu kanıtladı. Çin ve Japonya'daki bir diğer önde gelen ince tel üreticisi, emaye viskozitesini kontrol etmek için kürek viskozimetrelerini kullandı, yalnızca küreklerdeki buharlaşmanın ve emaye sıvı seviyelerindeki değişikliklerin önemli hatalara ve ürün reddetmelerine yol açtığını bulmak için kullandı. Her iki şirket de sorunlarını çözmek için Cambridge'e salınımlı pistonlu viskometrelere başvurdu.

Cambridge Viscosity viskozimetrelerin doğruluğu ve sıcaklık dengelemeli viskozite kontrol kabiliyeti, her iki şirketin de direkt olarak şirket içi spesifikasyonlarıyla karşılaştırılan hat içi viskozimetrelerle güvenilir viskozite ölçümleri üretmesini sağlamıştır. Bu, emaye ve solvent maliyetlerini düşürürken güvenilir bir şekilde kalite hedeflerine ulaşmanın yanı sıra, yanlış kaplamadan kaynaklanan tel yüzeylerindeki kabarcıklar ve diğer kusurlardan kaynaklanan reddetme miktarını önemli ölçüde azaltır. Cambridge sistemleri aynı zamanda kullanıcıların kolayca ulaşılabilen referans verileriyle sorun giderme için bellekte 1.000'e kadar veri noktası kaydetmelerini sağlar.

Viskoziteyi gerçek zamanlı olarak izleme ve kaplama kalınlığını hassas bir şekilde kontrol etme yeteneği, kaynakların korunmasına da yardımcı olur. Üreticiler doğru miktarda kaplama uygulayabilir, bu nedenle daha ucuz kaplama sıvısı israf edilir ve telin esnekliği, çekirdeğin çapındaki daha verimli sarımlar için en üst düzeye çıkarılabilir. Salınımlı piston viskozimetresi ayrıca 7/24 viskozitesini de izler, böylece kaplama kalınlığı imalat süreci boyunca kontrol edilebilir.

Cambridge'in teknolojisi, çoğu ABD, Avrupa, Çin ve Japonya'da bulunan tel üreticileri tarafından kullanılmaktadır. Asya ince tel üreticisinin mühendislik şefi, “Birçok viskometre denedik, ancak Cambridge'in teknolojisinin doğruluk hedeflerimize ulaşmada son derece güvenilir olduğunu gördük. Viskozimetreler ayrıca sıcaklıktaki değişiklikler için viskoziteyi matematiksel olarak ayarlayan sıcaklık dengelemesini de içerir, böylece viskozite sıkı bir şekilde kontrol edilebilir. ”

Bu makale Wire & Cable Technology International'ın Temmuz / Ağustos 2011 sayısında yayınlanmıştır . : www.wiretech.com

İlgili Ürünler

     Teklif / Bilgi İste