Tutarlı kaplama özellikleri elde etmek pahalı ve zorlu bir süreç olabilir. Başarı, üretim süreci boyunca düzgün film kalınlığının korunmasını gerektirir. Üreticiler ve araştırmacılar, akışkan viskozitesinin nihai film kalınlığının kritik bir ölçüsü olduğu konusunda hemfikirdir ve tipik olarak son kat özelliklerinin karşılandığından emin olmak için akışkanın işlem içi viskozitesini izler. Ne yazık ki, akışkan viskozitesi sıcaklıktan etkilenir ve sıcaklık değişimleri birçok işlemde yaygındır. Ham viskozite verileri bu nedenle kaplama kalitesi gerekliliklerini elde etmek için sıcaklık için ayarlanmalıdır.

 

Geleneksel olarak, araştırmacılar, viskoziteyi, zaman alıcı olabilen proses kontrol limitleri için arama tabloları oluşturmak için (biri viskozite için ve bir sıcaklık için) iki sayıya dayanarak izler. Sıcaklık Kompanzasyonlu Viskozite (TCV), akışkanın viskozitesini, referans proses sıcaklığında gerçek proses sıcaklığından farklı olarak belirler. TCV , viskozitedeki değişimin, çoğu kaplama işlemi için istenen kontrol parametresi olan katı maddelerin yüzdesiyle değiştirilip değiştirilmediğini belirlemek için sıcaklık nedeniyle viskozitedeki değişimi matematiksel olarak ortadan kaldırır .

Vermont merkezli bir askeri gözlük firması olan Revision Military için TCV'nin özellikle faydalı olduğu kanıtlandı. Revizyon, yüksek kalitedeki askeri sınıf lenslerde kaplama kalınlığının kontrolüne yardımcı olmak için TCV'yi kullanır. Kaplama uygulaması, lenslerin koruyucu çizilmeye ve darbelere dayanıklı özelliklerine sahip olmasını sağlayan üretimin son aşamasında önemli bir adımdır.

Revizyon, film kalınlıklarını daha iyi anlamalarını sağlamak için viskozite dahil ölçümlerin bir kombinasyonunu kullanır. Birçok işlem için, viskozite, uygun yüzde katı ve tutarlı kaplama kalınlığının belirlenmesi nihai hedefi ile ilişkili birincil ölçüm ve işlem kontrol değişkenidir. Diğer sıvı özellikleri yalnızca sorun giderme veya ek veriler için ölçülür.

Ne yazık ki, bazı kimyasallar için doğrudan katı madde ölçümü, sürekli hat içi test yerine, çevrimdışı test ile sınırlıdır. Ayrıca Revizyon'un zor akışkan / geometrik etkileşimlerle ilgilenmesi gereken verileri sağlamaz. Revizyon Askeri Süreç Mühendisi Blair Altemus, “Zorlu geometrilerle çalışıyoruz ve lenslerin şekli genellikle kaplama sıvılarıyla karmaşık şekillerde etkileşime giriyor” diyor.

Revizyon, doğrudan TCV'yi içeren Cambridge Viscosity tarafından üretilen VISCOpro viskozimetrelerini kullanmaktadır. TCV'yi uygulamak için, Revision ilk önce kaplamaları için bir viskozite sıcaklık profili oluşturdu. Daha sonra, her lens tipi için kullanılan belirli kaplamaların spesifik viskozitesine uyum sağlamak için kaplama profilini sensörlere programlamak için Cambridge'in basit prosedürlerini takip ettiler. TCV, şirketin üretim sürecinin gerçek bir itici gücüdür. “TCV'nin katı seviyelere yaklaştığını tespit ettik. Malzemenin tencerede ömrü ve sürekli ölçüm kabiliyeti içinde göreceli olarak daha geniş bir çalışma penceresi sağlar ve aksi takdirde yapılması gerekebilecek çevrimdışı test ve manuel ayar miktarını azaltır. ”Diyor Altemus.

Viskozite verileri, revizyonun gerçekleri takip eden sorunları gidermek ve çözmek yerine gerçek zamanlı sorunları tespit etmesine olanak sağlayan değerli bir sorun giderme aracı olduğunu kanıtlamıştır. TCV ayrıca şirketin viskozite verilerini katı veriler gibi diğer verilerle doğrulamasına izin vermiştir. Altemus, “Moleküler ağırlığı gerçekten ölçmek zorunda kalmadan, bir molekül ağırlığının resmini çizer” diyor. “Diğer tekniklerle birleştirilmiş TCV, raf stabilitesine gerçek bir bakış açısı sağlar.”

“TCV üzerinden kaplama işlemi kontrolü, kaplamalarda çeşitli seviyelerde maliyet tasarrufu sağlar. Kaplama makinelerinin sıcaklık nedeniyle viskozitedeki değişiklikleri kovalamak zorunda kalmadan optimum hızda çalışmasını sağlayarak işletme maliyetlerinden tasarruf sağlar. Gerçek zamanlı otomatik ölçüm ve kontrol, işçilik, laboratuvar zamanı ve malzeme hurdası tasarrufu sağlarken, yapılan ürünün homojenliğini ve kalitesini artırır, ”diyor Cambridge Viscosity Başkanı Robert Kasameyer.

TCV, üreticilere ve araştırmacılara, daha fazla işlem kontrolü sağlayarak kaplama işleminin kararlılığı konusunda güven verir. Başarılı bir sonuç için TCV, çok çeşitli kaplama uygulamaları için değerli ve faydalı bir viskozite kontrol yöntemi olabilir.

Revizyon Askeri Hakkında

Revizyon dünya çapında askeri kullanım için amaca yönelik koruyucu asker ekipmanı geliştirmekte ve sunmaktadır. Gözlükle başlayan Şirket, yüz ve baş korumasına genişledi ve entegre, performans arttırıcı asker sistemleri için yeteneklerini geliştirmeye devam etti. Bu amaçla, Revision en gelişmiş uzmanlığı, en gelişmiş tesisleri ve en iyi teknik beyinleri getiriyor. Müşteriler arasında ABD Savunma Bakanlığı, Kanada Ulusal Savunma Bakanlığı, Hollanda Savunma Materiel Örgütü, İsviçre Federal Savunma Bakanlığı, Alman Federal Savunma Gücü ve İngiltere Savunma Bakanlığı sayılabilir. Özel mülkiyete sahip ve ISO 9001: 2008 sertifikalı Revision'ın operasyonel merkezi, ABD ve Vermont'taki Essex Junction'da, Hollanda ve Kanada'da ek ofisleri bulunmaktadır.

Bu makale, Boya ve Kaplama Sanayinin Mart 2012 sayısında yayınlanmıştır . 

İlgili Ürünler

     Teklif / Bilgi İste